Uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

W niedzielne popołudnie 14 kwietnia 2013 r. pod pomnikiem Katyńskim w Jersey City, NJ, miała miejsce uroczystość upamiętniająca zbrodnię katyńską z 1940 r. i trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej. Uroczystość zorganizował Komitet Pomnika Katyńskiego w Jersey City z Krzysztofem Nowakiem na czele. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wielu organizacji polonijnych: Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) z New Jersey, KPA z Long Island, Nowojorski Oddział Terytorialny Solidarni 2010, Związek Harcerstwa Polskiego w USA - Hufiec "Warmia", Klub Motocyklowy "Unknown Bikers" z Brooklynu, Liga Morska i Związek Podhalan. Najliczniej jednak reprezentowane było Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Pododdziały zwarte wystawiły: Placówka 36 w Passaic,  Placówka 81 w Trenton i Placówka 99 w Harrison. Obecni też byli członkowie Placówek: 51 w Jersey City oraz 123 i 21/201 w Nowym Jorku. Byli też goście z Polski: Krakowski Oddział Terytorialny Solidarni 2010. 

Po powitaniu gości przez Krzysztofa Nowaka inwokację odmówił ks. Jacek Marchewka. Hymny państwowe odśpiewał Chór "Aria" z Wallington, NJ. Apel poległych odczytał kol. Anthony  Domino - komendant Placówki 99 SWAP w Harrison, NJ. Zamiast salw honorowych zagrały pełną mocą harleye motocyklistów "Unknown Bikers" z Brooklynu.

Po złożeniu wieńców i kwiatów pod pomnikiem, nastąpiły krótkie przemówienia. Głos zabrali: Jeremiah Healy - burmistrz Jersey City, ambasador Stałej Misji Gruzji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych p. Alexander Lomaia, Bożena Urbankowska - radna miasta Wallington i szefowa KPA North oraz  Stanisław Śliwowski z Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ. Na szczególną uwagę zasługuje obecność na uroczystości p. Alexandra Lomaia - ambasadora Stałej Misji Gruzji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, który ze wzruszeniem mówił o gruzińsko-polskich tradycjach walk o niepodległość i wdzięczności narodu Gruzji dla ś. p. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za jego wyprawę do Tbilisi w sierpniu 2008 r., co uratowało Gruzję przed zajęciem przez wojska rosyjskie. 

Wystąpienie gruzińskiego ambasadora nagrodzone zostało rzęsistymi oklaskami przez zgromadzonych. Fatalnie został przyjęty fakt, że pomimo wysłanych zaproszeń, nie było żadnego przedstawiciela polskiej dyplomacji z Nowego Jorku. 

Na pochwałę zasługują dzieci ze szkoły polskiej im. Józefa Piłsudskiego w Jersey City, które pod kierunkiem swoich nauczycielek przygotowały program o tragedii Polaków na "nieludzkiej Ziemi" Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej i katastrofie smoleńskiej w 2010 r. 

Dla organizatorów i uczestników tegorocznych uroczystości pod pomnikiem Katyńskim w Jersey City okazała się bardzo łaskawa pogoda. Zrobiono wiele pamiątkowych zdjęć na tle pomnika i wspaniałej panoramy Dolnego Manhattanu. Będą one kiedyś dowodem, że miejscowa Polonia pamiętała o największych tragediach narodu polskiego w jego najnowszej historii.

Po zakończonej uroczystości miało miejsce spotkanie weterańskie w siedzibie Placówki 51 SWAP w Jersey City.
 

Teofil Lachowicz
 


.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Powrót do archiwum wydarzeń
 


Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg 2.
17 Irving Place
New York, NY 10003
tel. 212-473-0580; fax: 212-982-2755
email: info@pava-swap.org                                            PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ SWAP