Spotkanie z dr Sławomirem Cenckiewiczem, historykiem IPN-u, współautorem książki pt. "SB a Lech Wałęsa", 4 października 2008 r.

O "Bolku" w Domu Weterana w Nowym Jorku

W dniu 4 października 2008 r. w samym centrum Nowego Jorku, w Domu Weterana na Irving Place przy prestiżowym Union Square, licznie przybyli Polacy z metropolii nowojorskiej przyszli na spotkanie z dr. Sławomirem Cenckiewiczem. Promocję książki SB a Lech Wałęsa i dyskusję zorganizowało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) – najstarsza polska organizacja kombatancka w Stanach Zjednoczonych, która powstała z inicjatywy żołnierzy Armii Błękitnej gen. Józefa Hallera. 

W największej sali Domu Weterana zabrakło miejsc siedzących, bowiem na spotkanie z dr. Cenckiewiczem przybyło grubo ponad sto osób, co w życiu polonijnym jest raczej ewenementem. Na nie zabrakło przedstawicieli organizacji kombatanckich, Instytutu Piłsudskiego, Kongresu Polonii Amerykańskiej i prasy. 

Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu TW "Bolek" w reżyserii Grzegorza Brauna. Następnie głos zabrał przedstawiciel gospodarzy - dr Teofil Lachowicz, archiwista SWAP. Przedstawił on pokrótce sylwetkę dr. Cenckiewicza. Mówił także o brutalnych atakach prasowych i medialnych na niego oraz dr. Piotra Gontarczyka, współautora książki o Wałęsie. W swoim krótkim wprowadzeniu dr Cenckiewicz odniósł się do spraw związanych z nagonką na autorów i IPN w związku z ukazaniem się książki SB a Lech Wałęsa. Mówił, że choć były one bardzo brutalne i osobiste, to wystawiały raczej świadectwo tym, którym za tymi atakami stali. Zwrócił też uwagę na to, że agresywna nagonka zastąpiła merytoryczną dyskusję na temat książki. 

Zebranych w Domu Weterana interesowały kulisy odejścia dr. Cenckiewicza z IPN. Jednak współautor książki o Wałęsie unikał odpowiedzi na to pytanie zaznaczając jedynie, że nie zamierzał wcale odchodzić z IPN, ale zmusiła go do tego sytuacja, w której IPN poddany został pewnej presji. Historyka pytano o dalsze plany zawodowe oraz o to, kiedy ukończy on pracę na temat inwigilacji Polonii amerykańskiej przez komunistyczne służby specjalne. Dalsze pytania i dyskusja koncentrowały się wokół spraw dotyczących zachowanych archiwaliów SB na temat Wałęsy, ich wiarygodności, a także skali zniszczeń w tej dokumentacji dokonanej zarówno w okresie PRL, jak w czasie prezydentury Wałęsy. Kilku dyskutantów zwracało uwagę na fakt, że także w amerykańskiej demokracji bywają sytuacje, kiedy to osoby publiczne nie są zainteresowane odkrywaniem swojej kompromitującej przeszłości, jednak opinia publiczna i presja społeczna jest na tyle silna i skuteczna, że niemal w każdej księgarni można kupić książki poświęcone najbardziej sekretnym aspektom biografii takich polityków jak Bush, Obama czy McCain. Spotkanie z dr. Cenckiewiczem trwało prawie trzy godziny i zakończyło się długą owacją, po której autor podpisywał książkę.

                                                                                                                         Polonus, New York
 
 


 

Powrót do archiwum wydarzeń
 


Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg 2.
17 Irving Place
New York, NY 10003
tel. 212-473-0580; fax: 212-982-2755
email: info@pava-swap.org                                                   PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ SWAP