Akademia dla upamiętnienia Powstania Styczniowego (26.I.2014)

W niedzielę 26 stycznia 2014 r. w Polskim Domu Narodowym przy Driggs Avenue, na Greenpoincie (Brooklyn, NY) odbyła się niezwykle pouczająca i pełna patriotycznej atmosfery akademia. Tematem tej uroczystości, zorganizowanej przez Okręg 2-gi Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, była 150. rocznica Powstania Styczniowego, którą już obchodzimy od zeszłego roku. 

Program prowadził historyk dr Teofil Lachowicz. Po przywitaniu i wprowadzeniu do tematu, ubolewał, że teraźniejszy rząd Polski zaniedbał uczczenie 150. rocznicy Powstania Styczniowego, rocznicy tak ważnej w historii Polski.

Dla przypomnienia atmosfery sprzed 150. lat, wyświetlony został na dużym ekranie fragment filmu pt. Nad Niemnem, zrealizowany na podstawie powieści Elizy Orzeszkowej, pisarki, która czynnie wspierała działania powstańcze w 1863 r. 

Następnie grupa harcerzy działających przy Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie, przedstawiła poezję i muzykę z czasów Powstania Styczniowego. Recytowano wyjątki utworów wielkich poetów polskich XIX w., m.in. Słowackiego i Asnyka, a za tło muzyczne posłużył mazurek Chopina w wykonaniu fortepianowym Sylwii Wądołowskiej. Odśpiewano też pieśń powstańców z roku 1863:

 Gdy trąbki bojowej rozlegną się surmy
 I wokół rozebrzmi już broń,
 W tę ciemną noc czarną, a czasem pochmurną 
 Ułani znów siądą na koń. 
 Hej, hej, hej!
 Hej, hej, hej!
 Hej, hej, hej!
 Ułani znów siądą na koń. 

Dr Lachowicz w swoim niezmiernie ciekawym referacie pt. Polityka Stanów Zjednoczonych Ameryki wobec Powstania Styczniowego, przytoczył mało znane fakty historyczne wskazujące na całkowite zlekceważenie polskiego powstania przez rząd amerykański. Cytował fragmenty listów ówczesnych polityków amerykańskich, np. sekretarza stanu Wiliama Sewarda, w których widoczne było jak w tym konflikcie stanęli po stronie cara Rosji, zupełnie ignorując bolesną historię rozbiorów Polski i uciemiężenia naszego narodu przez Rosję. 

Chór Angelus, pod dyrekcją p. Izabeli Grajner-Partyka, ze zwykłym sobie kunsztem muzycznym oraz świetną dynamiką wykonał kilka pieśni powstańczych, m.in. "Pieśń Strzelców" i "Marsz Marsz Polonia". Niespodzianką była piękna, nowa aranżacja muzyczna pieśni "Góralu, czy Ci nie żal", nie często kojarzoną z tym okresem, a jednak właśnie napisaną w tamtych czasach. Po odśpiewaniu pieśni "Boże coś Polskę" uczczono minutą ciszy wszystkich poległych w boju powstańców styczniowych oraz tych, którzy zginęli w egzekucjach, zmarłych w carskich więzieniach i na syberyjskiej katordze.

Po przerwie wyświetlono film dokumentalny pt. Pamięć. Opowieść o Powstaniu Styczniowym, zrealizowany przez młodych miłośników historii z Wąbrzeźna na Ziemi Dobrzyńskiej, ukazujący jak mieszkańcy tego miasta i okolic (będących w XIX wieku pod zaborem pruskim) uczestniczyli w różnych działaniach na rzecz Powstania Styczniowego w latach 1861-1864, tj. przed i po jego wybuchu. 

Po zakończeniu uroczystości, uczestnicy spotkania prosili organizatorów o więcej tego typu patriotycznych imprez. Organizatorzy zapewniali, że te głosy zostaną wzięte pod uwagę. 

Maria Bielska
 


..

..

 

Powrót do archiwum wydarzeń
 


Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg 2.
17 Irving Place
New York, NY 10003
tel. 212-473-0580; fax: 212-982-2755
email: info@pava-swap.org                                          PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ SWAP