W Jersey City uczczono ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia 2016

W niedzielne, słoneczne popołudnie, 10 kwietnia 2016 r. przed pomnikiem Katyńskim w Jersey City, przy licznym udziale naszych rodaków miała miejsce doroczna uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 r. i katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. W tym patriotycznym wydarzeniu najbardziej widoczna była reprezentacja Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, którą tworzyli weterani z następujących placówek: Pl. 12 w Filadelfii; Pl. 21/201 w Nowym Jorku; Pl. 36 w Clifton wraz Korpusem Pomocniczym Pań; Pl. 51 w Jersey City; Pl. 81 w Trenton; Pl. 99 w Harrison i Pl. 123 w Nowym Jorku.

Pododdział harcerski tworzyli: Hufiec Harcerzy "Warmia" i Hufiec Harcerek "Podhale" (działające przy Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie, Brooklyn, NY) oraz 21 Drużyna Harcerzy z Clark, NJ. 

Poczty sztandarowe wystawili: Placówka 36 SWAP w Clifton, NJ, Placówka 81 SWAP w Trenton, NJ, Stowarzyszenie Podhalan w New Jersey i Polska Szkoła Dokształcająca im. Henryka Sienkiewicza w Brooklynie, NY.

 Reprezentowane były też inne organizacje polonijne, m.in.: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Klub Gazety Polskiej Philadelphia, Solidarni 2010, Kongres Polonii Amerykańskiej Wydział Północny New Jersey. Niestety, zabrakło przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych w Nowym Jorku.

 Podniosły "Apel Poległych i Pomordowanych na Wschodzie" odczytał Anthony Domino komendant Placówki 99 SWAP w Harrison, NJ. Okolicznościowy program artystyczny na temat Zbrodni Katyńskiej i masowych deportacji Polaków z Kresów Wschodnich na Syberię w latach 1940-1941 przygotowała Polska Szkoła Dokształcająca im. Józefa Piłsudskiego w Jersey City. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Aria z Wallington, NJ. Program prowadził Krzysztof Nowak - przewodniczący Komitetu Katyńskiego w Jersey City. 

Uroczystość została przygotowana wspólnymi siłami przez Komitet Katyński w Jersey City, Okręg 2. SWAP w Nowym Jorku i Kongres Polonii Amerykańskiej Wydział Północny New Jersey. 
 

Tekst i zdjęcia: Teofil Lachowicz

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

.


.

.

..

.

.

.

.

.

.

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved