Medal za męstwo wzbogacił muzeum SWAP (29 lutego 2016)

Muzeum Tradycji Oręża Polskiego przy siedzibie głównej Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce w Nowym Jorku wzbogaciło się o odznaczenie "The Bronze Star Medal" porucznika Wojska Polskiego Karola Cierpicy. "Brązowa Gwiazda" polskiego żołnierza, który walczył w Afganistanie kryje w sobie niezwykłą historię triumfu jasności duchowej nad mrokiem współczesnej wojny.

W poniedziałek 29 lutego 2016 r. o godz. 19 w sali herbowej Domu Weterana na Manhattanie odbyła się ceremonia przekazania Brązowej Gwiazdy przez por. Karola Cierpicę, który przybył z Polski z przekonaniem, że jego medal powinien mieć swój dom właśnie w muzeum w Nowym Jorku.

Otwierając ceremonię komendant Okręgu 2. SWAP w Nowym Jorku Antoni Chrościelewski wyraził dumę i wdzięczność za szlachetny gest. Brązową Gwiazdę, którą por. Karol Cierpica otrzymał od armii amerykańskiej za męstwo i taktyczną ekspertyzę na polu walki podczas ataku terrorystów na polsko-amerykańską bazę w Ghazni we wschodnim Afganistanie 28 sierpnia 2013 r., określił symbolem tych najbardziej przykładnych stosunków polsko-amerykańskich. 
 
"Karol Cierpica spełnia robotę żołnierza i dyplomaty" - mówił konsul Mateusz Stąsiek z konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku, który przywołał niezwykłą historię uratowania życia Karola Cierpicy przez amerykańskiego sierżanta Michaela Ollisa. Polski żołnierz weteran nieustannie nagłaśnia światu swoje ocalenie z poczucia obowiązku oraz głębokiej wdzięczności wobec towarzysza broni, który osłonił go od śmierci, tracąc własne życie. Konsul Mateusz Stąsiek podkreślił historię polskiego i amerykańskiego żołnierza jako splot indywidualnych losów z wielką polityką. Konsul serdecznie przywitał honorowych gości wieczoru, Lindę i Roberta Ollisów, rodziców poleglego sierżanta Michaela Ollisa, którzy przybyli na ceremonię do tego historycznie cennego polskiego miejsca na Manhattanie, gdzie liczni polscy bohaterzy spoglądają ze ściennych portretów.
 
Przekazując "Brązową Gwiazdę" na ręce archiwisty muzeum dr Teofila Lachowicza z Placówki Nr 123 SWAP w Nowym Jorku por. Karol Cierpica zaakcentował, że medal powraca do Nowego Jorku, bowiem z tego miasta ze Staten Island pochodzi sierżant Michael Ollis. "Chciałbym również złożyć hołd rodzicom Michaela" - mówił Cierpica do państwa Ollisów siedzących w pierwszym rzędzie. "Chcę mówić o bohaterskich żołnierzach we współczesnych konfliktach zbrojnych, takich jak Michael Ollis. To jest moja kolejna misja" - powiedział por. Cierpica w słowie wstępnym do projekcji fragmentu filmu dokumentalnego opowiadającego jego historię przeżycia, w reżyserii Jarka Mańki, który obecny był na ceremonii.

Gdy odznaczenie "The Bronze Star Medal" zostało oficjalnie ulokowane w muzeum, goście wraz z publicznością udali się na dalsze rozmowy przy lampce wina. Wśród żywo dyskutujących znaleźli się: Tadeusz Antoniak, wicekomendant Placówki 12 im. Lucjana Chwałkowskiego SWAP w Filadelfii, NJ; Waleria Chrościelewska, Sybiraczka i członkini SWAP; przedstawicielka Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Staten Island, Agnieszka Chwatko; Maria Bielska, działaczka harcerska; oraz Joanna Chowaniec, członkini Placówki Nr 21/201 w Nowym Jorku, która zdaje się być na każdym wydarzeniu w Domu Weterana. 
 
Por. Karol Cierpica oraz Robert i Linda Ollisowie, którzy teraz uważają się za jedną transatlantycką rodzinę, bo jak powtarza porucznik: "Braterstwo broni połączyło mnie z Michaelem na zawsze", w kameralnej atmosferze dzielili się swoimi przeżyciami i odpowiadali na czasem trudne pytania. Por. Cierpica wyznał, że bohaterstwo w śmierci Michaela Ollisa próbuje uwieczniać poprzez rozmowy szczególnie z najmłodszymi. Wyjawił, że z zaskoczeniem doświadcza duże zainteresowanie ze strony dzieci szkół w Małopolsce, które odwiedza z pogadankami edukacyjnymi. "W dobie idoli telefonicznych i komputerowych dzieci chcą dotknąć bohaterstwa. Potrzebują wzorów do naśladowania" - mówił ze wzruszeniem por. Cierpica, który jako honorowy członek Fundacji Dziękuję Ci Za Służbę (Thank You For Your Service Foundation) wspiera żołnierzy weteranów. Mówił o często powracającym przygnębiającym żalu, jaki odczuwa myśląc o żołnierzach polskich, którzy również zginęli 28 sierpnia 2013 r. podczas terrorystycznego zamachu w bazie w Ghazni, podczas którego on sam odniósł liczne rany od odłamków.
 
Linda i Robert Ollisowie, którzy w klapach swoich marynarek mieli wizerunek uśmiechniętego syna, mówili szczerze: "Jest to odznaka, której żaden rodzic nie powinien otrzymać". Państwo Ollisowie próbują przezwyciężać ból utraty 24-letniego syna, którego nigdy nie pokonają, pomagając weteranom w ich powrocie do normalnego życia w ramach swojej fundacji SSG Michael Ollis Freedom Foundation. Pielęgnują pamięć o synu, który wstąpił do armii USA w roku 2006 i służył w 10. Dywizji Górskiej w Fort Drum w stanie Nowy Jork. Za kilka lat nowy prom z Manhattanu na Staten Island będzie nosił jego imię na kadłubie: SSG Michael Ollis.
 
Ceremonia przekazania Brązowej Gwiazdy do muzeum SWAP przez por. Cierpicę potwierdziła cenne życiowe credo, iż człowiek powinien nieustannie budować to, co dobre, pożyteczne i piękne, by w miarę możliwości wznosić się ponad mroczność niekończących się wojen. Porucznik Karol Cierpica oraz rodzina Ollisów następnego dnia, we wtorek, mieli razem udać się na grób Michaela Ollisa na Staten Island, poległego blisko trzy lata temu, któremu polski żołnierz weteran zawdzięcza życie.

Katarzyna Buczkowska
Zdjęcia: Katarzyna Buczkowska i Maria Bielska
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

.


.

.

..

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved