Historyczna wizyta Prezydenta RP w Toronto i Niagara-on-the-Lake (9 maja 2016)

Na początku maja przebywał w Kanadzie z pierwszą oficjalna wizytą prezydent RP Andrzej Duda, wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W pierwszym dniu wizyty 9 maja 2016 r. dostojni goście z Polski spotkali się w Toronto przed pomnikiem katyńskim z przedstawicielami polskiej grupy etnicznej. 

W imieniu miejscowej Polonii parę prezydencką powitali: Krzysztof Tomczak - komendant Placówki 114 SWAP w Toronto i Juliusz Kirejczyk - prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Okręgu Toronto. 

Prezydent RP Andrzej Duda złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą katastrofę smoleńską w 2010 r., oraz wieniec pod pomnikiem katyńskim, przypominającym sowiecką zbrodnię w 1940 r. popełnioną na tysiącach, bezbronnych jeńcach-oficerach Wojska Polskiego.
Po oddaniu hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej, prezydent Andrzej Duda przywitał się z weteranami i delegacjami poszczególnych organizacji polonijnych. 

Spotkanie przebiegało w bardzo serdecznej atmosferze. Radosnym okrzykom na cześć dostojnych gości z Polski nie było końca.

Z Toronto para prezydencka pojechała do Niagara on the Lake, gdzie prezydent Duda na polskim cmentarzu wojskowym złożył wieniec na grobach ochotników do Armii Polskiej we Francji tzw. Armii Błękitnej, którzy zmarli w miejscowym obozie treningowym "Kościuszko" w latach 1917 - 1918. 

Była to pierwsza wizyta głowy państwa polskiego w tym miejscu. Swoją wizytą w Niagara on the Lake prezydent RP Andrzej Duda zaświadczył, że dzisiejsza niepodległa Polska pamięta o wkładzie wychodźstwa polskiego w Ameryce w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. i wywalczeniu przez nią granic w latach 1919-1920.  

Dla Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz dla okolicznej Polonii z rejonu Niagara on the Lake, która od blisko stu lat opiekuje się miejscowym polskim cmentarzem wojskowym, były to historyczne chwile.  

Teofil Lachowicz

Zdjęcia: PAP/Jacek Turczyk, 
KPRP/ Andrzej Hrechorowicz
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

.


.

.

..

.

.

.

.

.

.

..

.

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved