Weterani w manifestacji Polonii przed Białym Domem w Waszyngtonie (11 czerwca 2016)

W upalną sobotę 11 czerwca 2016 r., gdy temperatura wynosiła ponad 30 C, przed Białym Domem w Waszyngtonie odbyła się manifestacja poparcia amerykańskiej Polonii dla bezpieczeństwa Polski i pozostałych krajów środkowej i wschodniej Europy. Celem manifestacji było zwrócenie uwagi amerykańskim czynnikom rządowym i miejscowej opinii publicznej, że z powodu agresywnej postawy Rosji wobec Gruzji i Ukrainy oraz koncentracji dużych sił rosyjskich w obwodzie kaliningradzkim, realne staje się zagrożenie Polski i pozostałych wspomnianych krajów, które kiedyś znajdowały się w sowieckiej strefie wpływów a obecnie stanowią wschodnią flankę NATO. Konieczne staje się rozmieszczenie na tym obszarze stałych oddziałów NATO jako czynnik odstraszający. Tak kwestia przewijała się jako najważniejsza we wszystkich wystąpieniach przedstawicieli Polonii. Przed niebezpieczeństwem ze strony Rosji przestrzegała m.in. reprezentantka krymskich Tatarów oraz przedstawiciele organizacji ukraińskich, węgierskich i krajów bałtyckich, którzy wystąpili pod swoimi barwami narodowymi.

Uczestnicy zgromadzenia uczcili minutą ciszy ofiary rosyjskiej inwazji w Gruzji i na Ukrainie oraz ofiary katastrofy smoleńskiej.
 
Manifestację zorganizowali aktywiści zrzeszeni w grupie Americans for Security in Central and Eastern Europe, która skupia ona m.in. członków Federation of Polish Americans, która swego czasu odegrała istotną rolę w staraniach Polski o wejście do NATO, oraz oddziały stanowe Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) z New Jersey, Michigan, Massachusetts, Florydy i w Kalifornii. W sobotniej manifestacji wzięli udział przedstawiciele Polonii z Wirginii, Maryland, Pensylwanii, New Jersey i Nowego Jorku. 

Była też reprezentacja Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce na czele z Antonim Chrościelewskim (b. żołnierzem II Korpusu Polskiego, uczestnikiem bitwy pod Monte Cassino w 1944 r.). W grupie SWAP byli m.in. Anthony Domino (1 - wiece komendant naczelny SWAP) oraz weterani z następujących Placówek: 12 w Filadelfii, PA; 36 w Clifton, NJ; 99 w Harrison, NJ i 123 w Nowym Jorku.

Historyczny wyjazd reprezentacji SWAP z rejonu New Jersey i Nowego Jorku na manifestację przed Białym Domem w Waszyngtonie zorganizował i sfinansował Okręg 2. SWAP.

Teofil Lachowicz

Fot. Maria Bielska, Teofil Lachowicz
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

.


.

.

..

.

.

.

.

.
.

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved