Pokaz dokumentalnego filmu pt. "303"

W Domu Weterana Polskiego w Nowym Jorku, 27 lipca 2016 r. miał miejsce pokaz filmu dokumentalnego pt. "303" w reżyserii Tomasza Magierskiego, absolwenta wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, który od 1987 r. na stałe mieszka w Nowym Jorku.

Treścią filmu są wybrane, nieznane epizody z historii legendarnego polskiego Dywizjonu 303 opowiedziane na podstawie przeżyć trzech pilotów, uczestników Bitwy o Wielką Brytanię: Witolda Urbanowicza (polskiego dowódcy eskadry), kronikarza jednostki Mirosława Ferica, oraz brytyjskiego komendanta skrzydła "A" Johna Kent'a, z pochodzenia Kanadyjczyka. Dzieje Bitwy o Wielką Brytanię ukazane zostały z punktu widzenia dorosłych dzieci głównych bohaterów, którzy urodzili się za granicą i nie mówią po polsku. Dzięki temu poznajemy inne, z anglosaskiej perspektywy, spojrzenie na niezwykłe dzieje Dywizjonu 303. W filmie historyczne tło losów polskich pilotów w czasie II wojny światowej oparte jest na opowiadaniach pilotów - weteranów z Dywizjonu 303 - Stanisława Sochy i Franciszka Kornickiego.

Na pokazie filmu w Domu Weterana Polskiego w Nowym Jorku pojawił się 94-letni inż. pilot Jerzy Główczewski, który jest jednym z trzech żyjących polskich pilotów, którzy w czasie wojny latali na słynnych Spitfire'ach. Tryskający energią sędziwy pilot, po pokazie filmu, ze swadą opowiadał o wkładzie polskiego lotnictwa w pokonaniu III Rzeszy, oraz o swoich lotniczych doświadczeniach w Anglii.  Sądząc po opiniach uczestników spotkania, był to udany, interesujący wieczór. 

Teofil Lachowicz
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

 

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved