Weterani ze SWAP w obchodach 72. rocznicy Powstania Warszawskiego

Tegoroczne obchody w metropolii nowojorskiej 72. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w niedzielę 31 lipca 2016 r. w polskim kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie przy 7 ulicy, gdzie ks. proboszcz Tadeusz Lizińczyk (kapelan Okregu 2. SWAP) odprawił uroczystą Mszę Świętą za poległych i żyjących uczestników Powstania Warszawskiego z udziałem kombatantów i weteranów oraz przedstawicieli różnych organizacji polonijnych. Mszę zamówił Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Koło w Nowym Jorku. Obecnych było trzech powstańców warszawskich - żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych: Mieczysław Madejski (AK), Nina Januszowska-Thiessen (NSZ) i Wanda Lorenc (NSZ). 

Obecnych było trzech powstańców warszawskich: Mieczysław Madejski (AK), Nina Januszowska-Thiessen (NSZ) i Wanda Lorenc (NSZ).

Po mszy weterani z Koła AK zaprosili wszystkich obecnych na tradycyjną kawę i cisto do przykościelnej kafeterii, gdzie była okazja do bezpośrednich rozmów ze świadkami historii - uczestnikami Powstania Warszawskiego. Niestety, z roku na rok jest ich mniej, bowiem upływ czasu jest nieubłagany. Jak wynika z oświadczenia prezesa Koła AK w Nowym Jorku Mieczysława Madejskiego, w ostatnim czasie na "Wieczą Wartę" odeszli: Jerzy Adamiak, Władysław Baran, Dariusz Madejski, Tadeusz Marchaj, Michał Ścisłowski, Jerzy Odon Woś, Paweł Zenon Woś, Józef Zawitkowski.

Tego samego dnia w Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie o godz. 17:00 (symboliczna godzina "W") dzięki staraniom p. Agaty Drogowskiej miał miejsce pokaz filmu fabularnego pt. Miasto 44, reż. Jan Komasa (film w wersji polskiej z angielskimi napisami). Poprzedził go występ artystyczny Tadeusza Turkowskiego (aktora legendarnego Teatru Studenckiego HYBRYDY), który recytował wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Po projekcji, licznie zgromadzona polsko-amerykańska publiczność najwyraźniej wzruszona, nagrodziła film oklaskami. Pokaz filmu sponsorowany był przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, Okręg 2. SWAP i Polski Dom Narodowy na Greenpoincie, który bezpłatnie użyczył salę i sprzęt do projekcji filmu.

W poniedziałek, 1 sierpnia o godz. 11:00 (godz. 17:00 czasu warszawskiego) przed  główną siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) na Greenpoincie przy 100 McGuinness Boulevard wciągnięto biało-czerwoną flagę z kotwicą, symbolem Polski Walczącej. Flagę na maszt wciągnęła uczestniczka Powstania Warszawskiego pani Danuta Szlajmer, członkini Placówki 123 SWAP w Nowym Jorku. Pani Danuta (z domu Krempa) w wieku niespełna 17 lat, jako łączniczka i sanitariuszka, brała udział w walkach w szeregach 9 kompanii Batalionu "Kiliński" m.in. przy szturmie tzw. Pasty przy ulicy Zielnej.

Przygotowania do podniesienia flagi. Z lewej - Bogdan Chmielewski, z prawej - Danuta Szlajmer 

Przy dźwiękach syreny alarmowej oraz warkocie motorów harley davidson, którymi na uroczystość przyjechali motocykliści z grupy Unknown Bikers MC z Greenpointu, biało-czerwoną flagę z charakterystyczną kotwicą pomagali pani Danucie wciągnąć na maszt przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (Teofil Lachowicz i Antoni Domino) oraz dyrektor wykonawczy PSFCU, Bogdan Chmielewski.

Uczestnicy uroczystości po podniesieniu flagi. Danuta Szlajmer - druga z prawej.

Flaga będzie wisieć przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Grennpoincie przez 63 dni - tyle, ile trwał powstańczy zryw w Warszawie.
 

Teofil Lachowicz
Zdjęcia: Teofil Lachowicz, Paweł Burdzy 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE
 

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved