Żołnierskie święto w Amerykańskiej Częstochowie

Tegoroczne obchody Święta Żołnierza w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się w niedzielę 7 sierpnia, tydzień wcześniej niż zazwyczaj. Przy pięknej słonecznej pogodzie o wyznaczonej porze pododdziały weterańskie, koleżanki z Korpusu Pomocniczego Pań, Kadeci Pułaskiego, harcerze i harcerki, udały się na weterański cmentarz, gdzie pod pomnikiem "husarza" złożono wieńce i odmówiono modlitwę za zmarłych weteranów. 

Dalsza część obchodów miała miejsce przed frontem świątyni, gdzie odbył się uroczysty apel. Po odegraniu hymnów narodowych, złożono wieńce pod pomnikiem Matki Bożej Hetmańskiej. Wieńce złożyli: konsul Alicja Tunk z Konsulatu RP w Nowym Jorku; w imieniu Wojska Polskiego - ppłk Karol Sobczyk (z-ca attache przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie), płk Roman Przekwas (adept US Army War College) i ppłk Krzysztof Tomaszek (przedstawiciel Zespołu Łącznikowego Wojska Polskiego przy US CENTKOM w Tampie, Floryda); delegacja Związku Harcerstwa Polskiego oraz w imieniu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce kol. Wincenty Knapczyk (naczelny komendant SWAP) i koleż. Helena Knapczyk (naczelna prezeska Korpusu Pomocniczego Pań). 

Po zdaniu raportu przez komendanta defilady Antoniego Domino, ppłk. Karol Sobczak i Wincenty Knapczyk dokonali przeglądu pododdziałów. Apel poległych odczytał Teofil Lachowicz. Po salwie honorowej i odegraniu capstrzyku, odbyła się defilada poprowadzona przez kol. A. Domino. W defiladzie w zwartym szyku zaprezentowały się: Placówka 99 w Harrison, NJ; Placówka 36 w Clifton, NJ; Okręg IV SWAP w Connecticut, Korpus Pomocniczy Pań, Związek Sybiraków na Florydzie, Kadeci Pułaskiego, Związek Harcerstwa Polskiego i historyczni rekonstruktorzy. Ponadto w defiladzie maszerowali członkowie Placówki 51 SWAP w Jersey City i Placówki 123 SWAP w Nowym Jorku, m.in. mistrz Andrzej Pityński ze swoim małoletnim synem Michałem.

Po uroczystej Mszy Św. odprawionej przez naczelnego kapelana SWAP ks. dr. Andrzeja Ostaszewskiego, weterani i korpusianki przeszli do Sali konferencyjnej w Centrum Pielgrzyma, gdzie odbyła się okolicznościowa akademia. Życzenia weteranom złożyli w/w goście honorowi oraz Antonina Hubska - sekretarz Związku Sybiraków na Florydzie. 

W imieniu gospodarzy sanktuarium życzenia weteranom złożył o. Rafał Walczyk, który udzielił też wszystkim obecnym błogosławieństwa. Oprawę muzyczną, podobnie jak podczas Mszy Św., zapewnił Chór Angelus pod dyrygenturą Izabeli Grajner-Partyki, który wykonał szereg patriotycznych pieśni. Na zakończenie odśpiewano wspólnie "God Bless America".  

Teofil Lachowicz

Fot. Zygmunt Bielski
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

.


.

.

..

.

.

.

.

.

.

.

.

.


.

.

..

.

.

.

.

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved