Weterani ze SWAP na spotkaniu z prezydentem RP w Amerykańskiej Częstochowie, 18 września 2016

W dniach 18-22 września 2016 r. w związku z debatą generalną 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą. 

Wizyta głowy państwa polskiego była również okazją do szeregu spotkań z Polonią, na których nie zabrakło członków Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Największym takim spotkaniem była pierwsza w historii wizyta prezydenta RP w sanktuarium maryjnym w Amerykańskiej Częstochowie. Na niedzielną Mszę św. 18 września z udziałem pary prezydenckiej przybyły tłumy naszych rodaków z wielu stanów Ameryki. Najważniejszym punktem pobytu w duchowej stolicy Polonii amerykańskiej było odsłonięcie pomnika dedykowanego Żołnierzom Wyklętym (Niezłomnym), którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zaprzestali zbrojnej walki o niepodległość Polski. Pomnik powstał dzięki staraniom społecznego komitetu, któremu przewodniczył Tadeusz Antoniak z Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii, PA (członek miejscowej Placówki 12 SWAP). Ideę pomnika zainicjował Grzegorz Tymiński (portal pamięć.us) z przeorem sanktuarium, ojcem Rafałem Walczykiem. Wszyscy trzej zostali odznaczeni przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi.

Zaszczytu odsłonięcia pomnika wspólnie z prezydentem RP dostąpili b. żołnierz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych kol. Marian Dor - Dorynek (członek Placówki 123 SWAP w Nowym Jorku) i b. żołnierz organizacji Wolności i Niezawisłość Zdzisław Kowalczewski. W uroczystości udział wzięli m. in., Antoni Chrościelewski - komendant Okręgu 2. SWAP, członkowie Placówki 12 SWAP w Filadelfii i Placówki 36 w Clifton wraz z pocztami sztandarowymi. Uroczystość prowadził kol. Tadeusz Antoniak.
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

.


.

.

..

.

.

.

.

.

.

.

.
 

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved