Prezydent RP Andrzej Duda pod pomnikiem Katyńskim w Jersey City, 
18 września 2016

Tego samego dnia, gdy trwało spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z Polonią w Amerykańskiej Częstochowie, w Jersey City (NJ) odbyła się doroczna uroczystość pod pomnikiem Katyńskim, upamiętniająca agresję Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. Organizatorami byli Komitet Katyński, Okręg 2. SWAP, Placówka 51 SWAP w Jersey City i Kongres Polonii Amerykańskiej - Wydział Północny New Jersey.
 
Po zakończeniu uroczystości uczestnicy nie rozjechali się do domów, cierpliwie czekali na przyjazd prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty, którzy byli w drodze z Amerykańskiej Częstochowy. Ich przyjazd przy zapadających już ciemnościach wzbudził entuzjazm wśród zgromadzonych. Prezydent złożył pod pomnikiem Katyńskim wiązankę biało-czerwonych kwiatów, po czym przywitał się z komendantem Okręgu 2. SWAP Antonim Chrościelewskim, adiutantem generalnym SWAP Markiem Chrościelewskim i mistrzem Andrzejem Pityńskim (autorem pomnika), który prezydentowi RP ofiarował pamiątkowy medal katyński, a pierwszej damie miniaturę rzeźby amazonki. 

I-szy wiece komendant naczelny SWAP kol. Anthony Domino jako dowódca zgromadzonego pododdziału SWAP złożył prezydentowi meldunek, po czym Pan Prezydent przez podanie ręki przywitał się osobiście z każdym weteranem. Byli wśród nich członkowie Placówki 21/201 w Nowym Jorku, Placówki 51 w Jersey City, Placówki 81 w Trenton, Placówki 99 w Harrison i Placówki 123 w Nowym Jorku.

Dla weteranów ze SWAP możliwość bezpośredniego spotkania z polską parą prezydencką było wielkim wydarzeniem. Te niezapomniane chwile zostały utrwalone na wielu zdjęciach. Niektóre z nich prezentujemy poniżej.

Fot. KPRP, Zygmunt Bielski 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

.


.

.

..

.

.

.

.

.

.

.

..

 

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved