Delegacja SWAP na spotkaniu z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Nowym Jorku, 21 września 2016

W środę, 21 września 2016 r., delegacja Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce została zaproszona przez ambasadora Bogusława Winida ze Stałej Misji RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku na kameralne spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który wziął udział w ceremonii przekazania stronie polskiej samochodu pancernego "Dingo". Tego typu produkowane w Wielkiej Brytanii samochody w czasie II wojny światowej stanowiły wyposażenie pułków pancernych i rozpoznawczych. Używano ich m.in. w I Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oraz w II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa.

Pozyskany przez Polskę w Stanach Zjednoczonych "Dingo", używany w czasie kampanii włoskiej w latach 1944-1945 przez 15. Pułk Ułanów Poznańskich, będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który trafi do naszego kraju, a konkretnie do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, będącym filią Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Historyczny egzemplarz samochodu udało się odnaleźć m.in. dzięki pomocy dyrektora Polish-American Museum w Port Washington na Long Island, pułkownika armii amerykańskiej w stanie spoczynku Geralda Kochana oraz Melissy John z Wielkiej Brytanii.

W ceremonii przekazania pojazdu, która odbyła się w byłej siedzibie Stałej Misji RP przy ONZ (9 East 66th Street) uczestniczył jego poprzedni właściciel Amerykanin polskiego pochodzenia John Gradomski ze stanu Michigan, oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) w składzie: Anthony Domino (I-szy wicekomendant naczelny SWAP), Zygmunt Bielski (adiutant finansowy SWAP), Teofil Lachowicz (redaktor "Weterana") i Sylwia Solie (Pełka) - sekretarka ZG SWAP.

Zdjęcia: Andrzej Hrechorowicz /KPRP/,  Zygmunt Bielski
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

.

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved