Szef Ministerstwa Obrony Narodowej z wizytą w Amerykańskiej Częstochowie

23 września 2017 r. w Amerykańskiej Częstochowie (Doylestown, PA) przebywał z krótką wizytą szef Ministerstwa Obrony Narodowej minister Antoni Macierewicz. Ministrowi towarzyszyła delegacja w składzie:  Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, Attache Obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie generał brygady Cezary Wiśniewski i Dyrektor Wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski. Szef MON wraz delegacją uczestniczył we Mszy Świętej w Kaplicy św. Anny, odprawionej przez o. Jana Michalaka, podprzeora klasztoru w Doylestown. Na końcu Mszy Świętej minister Macierewicz otrzymał w darze od Ojców Paulinów wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej oraz różaniec. 
 
Po Mszy Św. w drodze do Centrum Pielgrzyma szef MON oddał cześć Ignacemu Janowi Paderewskiemu, przed Jego sercem, którego serce znajduje się w przedsionku głównej świątyni Sanktuarium. 


 
Minister Macierewicz przed sercem Ignacego Jana Paderewskiego

W Centrum Pielgrzyma miało miejsce otwarte spotkanie z przedstawicielami Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, Klubów Gazety Polskiej, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i innych organizacji polonijnych oraz przybyłej Polonii. Spotkanie prowadził Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej działającej przy Amerykańskiej Częstochowie, który będąc członkiem Placówki 12 SWAP w Filadelfii wystąpił w naszym ubiorze organizacyjnym. W swoim wystąpieniu minister Macierewicz szczególne słowa skierował do przedstawicieli Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Klubów Gazety Polskiej: "Z ogromnym wzruszeniem chciałbym podziękować raz jeszcze, tym wszystkim, którzy zgromadzili się tutaj cztery lata temu wokół idei zjednoczenia Polonii wokół najwyższej wartości - wartości niepodległościowych, katolickich i narodowych. Przyszliście do Częstochowy, do Matki Bożej, i Ona was przygarnęła i wasze myśli i uczucia i pragnienia wydźwignęła do tak niebywałego sukcesu". 
 
Minister podziękował też organizacjom polonijnym za pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, m. in. wspomniał swój ubiegłoroczny pobyt w muzeum SWAP w Nowym Jorku. Obecny na tym spotkaniu redaktor "Weterana" Teofil Lachowicz w imieniu Zarządu Głównego SWAP wręczył szefowi MON Antoniemu Macierewiczomu pamiątkowy Medal 100-lecia czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej, podkreślając, że jest on drugą osobą po Prezydencie RP Andrzeju Dudzie, który otrzymuje to odznaczenie.
 
Po spotkaniu z Polonią szef MON wraz z delegacją odwiedził cmentarz weterański, gdzie złożył wieńce pod tablicą smoleńską, pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych oraz na grobie dr Teofila Starzyńskiego, organizatora czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej w czasie I wojny światowej i pierwszego prezesa Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. 
 

Szef MON Antoni Macierewicz składa wieniec na grobie dr. Teofila Starzyńskiego

 

Pamiątkowa fotografia przed grobem dr Teofila Starzyńskiego. Od prawej: Tadeusz Antoniak, konsul Maciej Golubiewski, gen. Cezary Wisniewski, o. Jan Michalak, trzej członkowie SWAP i por. Karol Cierpica 

Wizyta Antoniego Macierewicza w Amerykańskiej Częstochowie nie była pierwszą, ponieważ bywał w tym miejscu już kilka razy, ale po raz pierwszy jako szef Ministerstwa Obrony Narodowej. Była to wizyta historyczna, bo nigdy wcześniej żaden z poprzednich ministrów obrony narodowej nie odwiedził Amerykańskiej Częstochowy i nie złożył symbolicznego wieńca na weterańskim cmentarzu. Szczęśliwie się złożyło, że miało to miejsce z początkiem obchodów 100-lecia czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej.

Teofil Lachowicz
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE
 

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved