Weterani w nowojorskiej Paradzie Pułaskiego 2009

W tym roku dla tysięcy uczestników Parady Pułaskiego w Nowym Jorku pogoda okazała się nadzwyczaj łaskawa. Było ciepło i słonecznie, co z pewnością wpłynęło na radosny nastrój u tych, którzy w ten piękny niedzielny dzień pofatygowali się na Manhattan, aby wziąć udział w największej polskiej imprezie na Wschodnim Wybrzeżu Ameryki. Nie zabrakło też polskich weteranów, którzy ze względu na okazany przez organizatorów szacunek dostąpili zaszczytu maszerowania w czołowej części Parady, tuż za reprezentacją nowojorskiego Konsulatu Generalnego RP. Tegoroczny oddział weteranów ze SWAP był znacznie większy niż w roku ubiegłym, ponieważ do Nowego Jorku przyjechała z Connecticut duża grupa kolegów weteranów i koleżanek z Korpusu Pomocniczego Pań (wszyscy z Okręgu IV SWAP na czele z komendantem Zbigniewem Rostkowskim). Weterani swoim licznym udziałem w nowojorskiej Paradzie Pułaskiego postanowili uczcić kilka ważnych historycznych rocznic przypadających w tym roku: 90. rocznicę walk o granice niepodległej Polski, 70. rocznicę agresji niemiecko-sowieckiej na Polskę, 65. rocznicę zwycięstwa oręża polskiego pod Monte Cassino, 65. rocznicę Powstania Warszawskiego, 30. rocznicę pierwszej wizyty ojca św. Jana Pawła II w Polsce, 25. rocznicę zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki oraz 20 rocznicę upadku komunizmu w Polsce i pierwszych, powojennych wolnych wyborów. Trafne okazało się motto tegorocznej Parady: "Za Wolność Waszą i Naszą". 

Weterańską kolumnę otwierali harcerze, którzy nieśli transparent z nazwą naszej organizacji. Tuż za nimi dwaj koledzy w błękitnych mundurach z Placówki 119 SWAP w Hartford, CT, dumnie nieśli sztandary. Za sztandarami maszerowali członkowie Zarządu Głównego SWAP (Wincenty Knapczyk - naczelny komendant, Krzysztof Olechowski - adiutant generalny i Marian Door-Dorynek - adiutant finansowy). W dalszej kolejności maszerowała liczna grupa weteranów z Okręgu IV SWAP, która prowadził komendant Zbigniew Rostkowski. Za nimi ze sztandarami postępowała reprezentacja Korpusu Pomocniczego Pań na czele z naczelną prezeską Heleną Knapczyk oraz rodziny weteranów. W dalszej kolejności maszerował świetnie prezentujący się, połączony oddział umundurowanych weteranów z Placówki 51 SWAP w Jersey City i Placówki 99 SWAP w Harrison, NJ na czele z I-szym wice komendantem naczelnym SWAP kol. Antonim Domino. Weterańska kolumnę zamykał efektowny rydwan Okręgu 2. SWAP ozdobiony nazwami największych bitew II wojny światowej, w których uczestniczyli polscy żołnierze. Na rydwanie siedzieli szacowni weterani i kombatanci, którym wiek i stan zdrowia nie pozwalał już na samodzielne maszerowanie w zwartej kolumnie marszowej. Na całej trasie wzdłuż 5 Alei wszyscy weterani pozdrawiani byli gorącymi oklaskami i okrzykami na ich cześć przez licznie zgromadzoną, przeważnie polską publiczność. Przed katedrą św. Patryka czoło weterańskiej kolumny zatrzymało się, ponieważ na jej spotkanie wyszedł arcybiskup Nowego Jorku Timothy Dolan, który serdecznie przywitał się z członkami Zarządu Głównego SWAP: W. Knapczykiem, K. Olechowskim i M. Door-Dorynkiem. 

Po przemarszu, weterani swoimi środkami transportu przejechali do Domu Weterana Polskiego przy 15 Street, gdzie staraniem Okręgu 2. SWAP przygotowano dla nich zasłużony posiłek. Była okazja do wielu rozmów i wojennych wspomnień. Z zainteresowaniem zwiedzano też weterańskie muzeum.

Teofil Lachowicz
  

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved