Pielgrzymka do Niagara-on-the-Lake (11 czerwca 2023)

W tegorocznej pielgrzymce do Niagara-on-the-Lake w Kanadzie, 11 czerwca 2023 r., na groby polskich ochotników do Błękitnej Armii zmarłych w miejscowym Obozie Kościuszko w latach 1917-1919, uczestniczyła grupa członków Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce z następujących placówek: Pl. 12 w Bensalem, PA; Pl. 114 w Toronto, ONT, Kanada; Pl. 123 w Nowym Jorku i Pl. 126 w Windsor, Kanada. Obecne też były koleżanki z Korpusu Pomocniczego Pań przy Placówce 114 SWAP w Toronto i Placówce 36 w Clifton, NJ.
     
Na uroczystość przybyli przedstawiciele wielu organizacji polonijnych z Kanady i USA. Najliczniejszą grupę stanowiły pododdziały Związku Harcerstwa Polskiego przybyłe z obu krajów. Powitania były bardzo serdeczne, bowiem przez trzy lata z powodu restrykcji covidowych grupowe pielgrzymki do Niagara-on-the-Lake były praktycznie niemożliwe. W tym miejscu pragniemy podziękować Kolegom i Koleżankom z Placówki 114 SWAP w Toronto za miłe i gościnne przyjęcie naszej grupy z Filadelfii i Nowego Jorku na terenie Parku Paderewskiego późnym wieczorem w sobotę 10 czerwca. Po długiej podroży był to dla nas prawdziwy czas relaksu. Przyjemnie było spotkać się i porozmawiać o organizacyjnych sprawach oraz pospacerować po tej pięknej weterańskiej posiadłości. Widać, że Placówka 114 SWAP ostatnie zawirowania ma już na szczęście za sobą.       
      
W niedzielnej podniosłej uroczystości, zorganizowanej przez Kongres Polonii Kanadyjskiej o/Niagara na czele z Panią Prezes Zofią Soja, wzięło udział  wiele znaczących osób  m.in. Ambasador RP w Ottawie Witold Dzielski, Konsul Generalna RP w Toronto Magdalena Pszczółkowska, gen. bryg. Roman Łytkowski - dowódca 12. Zmechanizowanej Brygady im. Gen. J. Hallera ze Szczecina, Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Ottawie  komandor Krzysztof Książek, weteran II wojny światowej Zbigniew Gondek (uczestnik Bitwy o Monte Cassino, kawaler orderu Virtuti Militari). 
     
Po Mszy Św. nastąpiły oficjalne przemówienia. Naczelny komendant SWAP Tadeusz Antoniak w swoim wystąpieniu zapewnił, że razie obcej agresji na Polskę, SWAP w porozumieniu z władzami USA i Kanady pomoże w rekrutacji ochotników do polskiej armii, co spotkało się z gorącym przyjęciem wszystkich zebranych. Komendant Antoniak żartobliwie zwrócił uwagę, że czasy się zmieniają bowiem jesteśmy świadkami jak współcześni piłsudczycy chodzą z portretami gen. Józefa Hallera. 
     
Apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców u stóp ołtarza polowego oraz na grobie kapelana Błękitnej Armii ks. płka Jana Dekowskiego, zakończyły uroczystość na cmentarzu.      
     
Kolejnym punktem programu był przemarsz do centrum miasteczka Niagara-on-the-Lake gdzie przed pomnikiem poległych w wojnach złożono kwiaty i ponownie odśpiewano hymny Kanady, USA i Polski oraz uczczono pamięć poległych salwą honorową.
 

Teofil Lachowicz

Zdjęcia: Zygmunt Bielski, 
oraz Kongres Polonii Kanadyjskiej

Ps. Filmową relację z tegorocznej pielgrzymki do Niagara-on-the-Lake można obejrzeć pod linkiem: goniec.net/2023/06/11/104
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved