Delegacja SWAP odwiedziła grób powstańca styczniowego 1863 r.

Grupa członków SWAP ze Wschodniego Wybrzeża w drodze powrotnej z uroczystości w Niagara-on-the-Lake, odwiedziła 11 czerwca 2023 r. grób powstańca styczniowego z 1863 roku Juliana Lipińskiego i jego żony Antoniny, spoczywających na cmentarzu Holy Mother of the Rosary (Matki Bożej Różańcowej) parafii Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Cheektowaga, na przedmieściu Buffalo, NY.
 

Po złożeniu biało czerwonych kwiatów na grobie Juliana i Antoniny Lipińskich. Od lewej: Michał Mościcki (ZHP w USA), Rafał Zyskowski (Pl. 21/201 w Nowym Jorku), Jacek Szklarski (wice komendant Pl. 12 w Bensalem, PA) Bożena Zapotoczny (KPP przy Pl. 36 w Clifton, NJ), Tadeusz Antoniak (naczelny komendant SWAP), Teofil Lachowicz (redaktor "Weterana"), Zygmunt Bielski (adiutant finansowy SWAP). Fot. Stefan Bielski  
 

Na zdjęciu: Julian Lipiński, 1880 r. 
Fot. Archiwum SWAP

... Julian Lipiński był jednym z ojców założycieli Związku Narodowego Polskiego (ZNP), który powstał w Filadelfii 15 lutego 1880 r. Organizacja ta miała formę federacji. Julian Lipiński pełnił w niej funkcję skarbnika. W ciągu dziewięciu miesięcy od momentu powstania do ZNP przyłączyło się 20 stowarzyszeń z całego kraju. Julian Lipiński pomimo zaawansowanego wieku uczestniczył w pięciu sejmach ZNP, był przewodniczą- cym Zjazdu Krajowego 1897 w Buffalo, gdzie z żoną Antoniną przebywał na emeryturze. Na tej konwencji został wybrany honorowym, dożywotnim członkiem federacji. Zmarł 19 lipca 1898 r. Został pochowany w skromnym grobie na tyłach cmentarza Holy Mother of the Rosary w Cheektowaga, NY. Siedemnaście lat później Związek Narodowy Polski doprowadził do przeniesienia grobu Lipińskiego w bardziej widoczne miejsce na cmentarzu tuż przy głównej bramie oraz zamówił odpowiedni pomnik dla swojego założyciela. 30 maja 1915 r. po defiladzie i uroczystej ceremonii odsłonięto nowy nagrobek ze znakiem Związku Narodowego Polskiego, nawiązują- cego do herbu powstańców styczniowych z 1863 r. 

Grób Juliana Lipińskiego i jego żony Antoniny widoczny z lewej strony przy głównej bramie cmentarza. Adres: 1583 Dale Rd, Cheektowaga, New York. Fot. Google Maps

Dla zainteresowanych odwiedzeniem grobu powstańca styczniowego śp. Juliana Lipińskiego informujemy, że cmentarz Holy Mother of the Rosary w Cheektowaga, NY, położony jest bardzo blisko zjazdu z autostrady NY State Thruway 90. Wystarczy wpisać do GPS adres: 1583 Dale Rd, Cheektowaga, New York.
 

Teofil Lachowicz

KLIKNIJ NA ZDJĘCIA, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved