73 Parada Pułaskiego w Nowym Jorku

W dniu 3 października 2010 roku najbardziej reprezentacyjna aleja w Nowym Jorku (5 Avenue) należała do Polaków w związku z doroczną Paradą Pułaskiego. Pogoda dopisała, jednak było dość chłodno i wietrznie. Koledzy weterani i koleżanki z Korpusu Pomocniczego Pań dostąpili zaszczytu maszerowania jedną zwartą kolumną na czele parady. Okręg IV SWAP wystawił najliczniejszą grupę, która pod dowództwem komendanta Zbigniewa Rostkowskiego dwoma autokarami przyjechała z Connecticut. 

W paradzie na czele weterańskiej kolumny szły dwie koleżanki z Korpusu Pomocniczego Pań, które niosły transparent SWAP-u. Za nimi postępował poczet sztandarowy w historycznych, błękitnych mundurach, który poprzedzał kolegów weteranów z Zarządu Głównego SWAP, m. in. naczelnego komendanta Wincentego Knapczyka i naczelną prezeskę KPP Helenę Knapczyk. W dalszej kolejności maszerował pododdział Okręgu 2. SWAP na czele z komendantem Antonim Chrościelewskim i Andrzejem Pityńskim - komendantem Placówki 123 w Nowym Jorku. Tuż za nimi pod wodzą Anthony Domino maszerowali ubrani w jednolite polskie mundury wojskowe koledzy z Placówki 51 SWAP w Jersey City i Placówki 99 SWAP w Harrison.  W dalszej kolejności w zwartym szyku i ze sztandarami maszerowali weterani z Okręgu IV SWAP ( Pl. 24 w Bridgeport, Pl. 111 w New Britain i Pl. 119 w Hartford). Za nimi postępowali koledzy weterani z Placówki  81 w Trenton i Placówki 21/201 w Nowym Jorku. Za weteranami szedł ze swoimi sztandarami pododdział Korpusu Pomocniczego Pań. Weterańską kolumnę zamykał rydwan Okręgu 2. SWAP na którym jechali sędziwi weterani, korpusianki oraz koledzy ze Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. 

Przyznać trzeba, że duża weterańska kolumna maszerująca w wojskowym szyku prezentowała się bardzo dobrze i na całej trasie przemarszu nagradzana była gorącymi oklaskami przez licznie zgromadzoną publiczność. 

Po przemarszu weterani i koleżanki z KPP przejechali do Domu Weterana Polskiego na Manhattanie przy 17 Irving Place, gdzie staraniem Okręgu 2. SWAP przygotowano dla nich weterański obiad. Była możliwość podzielić się wrażeniami z parady oraz zwiedzić weterańskie muzeum. W dobrych nastrojach żegnano się i umawiano na kolejne weterańskie imprezy, m.in. Bal Błękitny SWAP w Bridgeport, Ct. 

Tekst i zdjęcia: Teofil Lachowicz
 


.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved