Wielkanocne spotkanie Sybiraków w Bostonie

Tegoroczne wielkanocne spotkanie członków Placówki 37 SWAP w Bostonie, MA, miało się niewiele różnić od poprzednich, urządzanych tradycyjnie w siedzibie Placówki tuż po Świętach Wielkanocnych. Niespodziewanie, za sprawą Sybiraków, impreza ta przerodziła się w dużą piękną uroczystość. Otóż Okręg 2. SWAP z Nowego Jorku zwrócił się z prośbą do władz Placówki 37 SWAP oraz do I-szej wice prezeski naczelnej Korpusu Pomocniczego Pań koleż. Marii Stasiewicz, aby planowane wielkanocne spotkanie przekształcić w uroczystość udekorowania kilkunastu Sybirakom ze Stanów Connecticut i Massachusetts, Krzyżem Zesłańców Sybiru nadanym przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Odpowiedź Kolegów i Koleżanek z Placówki 37 SWAP była natychmiastowa i pozytywna. W efekcie, w sobotę, 30 kwietnia 2011 r. przed Kościołem Matki Boskiej Częstochowskiej w Bostonie zebrali się umundurowani w błękitne uniformy koledzy weterani z Placówki 37 na czele z komendantem Wincentym Wiktorowskim, komendantem honorowym Okręgu VIII SWAP kol. Alfredem Sosnowskim i obecnym komendantem Okręgu VIII SWAP kol. Janem Surowcem, Sybiracy z rodzinami oraz zaproszeni goście, m.in. miejscowy konsul honorowy RP Marek Leśniewski-Laas, naczelny komendant SWAP kol. Wincenty Knapczyk, naczelna prezeska KPP koleż. Helena Knapczyk. Obecna też była mecenas Maria Szonert-Binienda - prezes Libra Institute w Cleveland, OH; oraz komendant Placówki 21/201 SWAP w Nowym Jorku kol. Piotr Balcerzak. Nad stroną organizacyjną uroczystości czuwał kol. Marek Stasiewicz.  

O godz. 13:00 odprawiona została w intencji Sybiraków uroczysta Msza Święta. Piękne kazanie wygłosił proboszcz o. Andrzej Urbaniak. Natomiast przybyły z Nowego Jorku dr Teofil Lachowicz (redaktor "Weterana") w krótkim wystąpieniu przypomniał tragiczne losy Polaków zesłanych na nieludzką ziemię Związku Sowieckiego. 

Na zakończenie Mszy Św. miejscowy konsul honorowy RP Marek Leśniewski-Laas dokonał aktu dekoracji Krzyżem Zesłańców Sybiru następujące osoby: Mikołaj Andrejaszko, Edward Bajorski, Kazimiera Bajorski, Bogusław Mach, Teresa Pławski, Aniela Ślusarz, Kazimiera Śmierzchalska, Józef Soroko, Józef Szczypek. Wysokie odznaczenie cywilne Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski  nadany przez ś. p. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymał za zasługi w walce z okupantem hitlerowskim podczas II wojny światowej,  kol. Czesław Pławski z Placówki 111 SWAP w New Britain, CT. Każdy z odznaczonych otrzymał z rąk wice prezeski KPP Marii Stasiewicz symboliczną, żółtą różę.  

Troje Sybiraków (Czesława Kusnierz, Jan Kusnierz i Zygmunt Stachowski) nie mogli przyjechać na uroczystość w Bostonie ze względu na zły stan zdrowia. W ich imieniu  odznaczenia odebrał (za poświadczeniem notarialnym) kol. Bogusław Mach z Placówki 111 SWAP w New Britain, CT. 

Po zakończeniu Mszy Świętej koledzy weterani z Placówki 37 i koleżanki z KPP zaprosili wszystkich odznaczonych i towarzyszące im osoby oraz dostojnych gości na uroczysty obiad, przygotowany przez koleżanki z KPP w przykościelnej sali. Posiłek smakował wybornie, po czym przy kawie wspominano odległe, tragiczne chwile przeżyte na syberyjskim zesłaniu. Wykonano wiele pamiątkowych zdjęć.  Dużym powodzeniem cieszył się pamiętnik z Wielkiego Zjazdu Sybiraków i Weteranów, który miał miejsce w New Jersey, 15-16 maja 2010 r.

W miłym i sympatycznym nastroju upływał czas, panowała iście rodzinna atmosfera.

Kolegom i koleżankom z Placówki 37 SWAP w Bostonie serdecznie dziękujemy za zorganizowanie tej pięknej uroczystości i prawdziwie staropolską gościnność. 

Teofil Lachowicz
 


.

.

.

.

.

.

.
.
 

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved