Weterani w proteście przed News Corporation

Okazuje się podjęte z sukcesem akcje społeczności polonijnej przeciw stosowaniu w amerykańskich mediach określenia "polskie obozy koncentracyjne", nie można uznać za zakończone. Nasz organizacyjny kolega Alex Storożyński (członek Placówki 123 SWAP), który jest prezesem Fundacji Kosciuszkowskiej, przyczynił się w znacznej mierze to tego, że największe nowojorskie gazety: The New Yok Times i The Wall Street Journal, po dość długiej batalii wprowadziły instrukcję dla swoich dziennikarzy, aby używali w swoich tekstach określenia "niemieckie obozy koncentracyjne w okupowanej Polsce". Wydawać się mogło, że podziała to otrzeźwiająco na inne tytuły prasowe, aby być uważnym w stosowaniu fałszywych sformułowań godzących w dobre imię Polaków. Niestety, tak nie jest. Otóż, 15 maja br. nowojorski tabloid New York Post, należący do News Corporation magnata prasowego Ruperta Murdocha, w tekście o zbrodniarzu wojennym Demjaniuku nazwała go "strażnikiem w polskim obozie śmierci'. A należąca do tego samego koncernu lokalna stacja telewizyjna Fox 5 wyemitowała 5 lipca br. program o byłej więźniarce KL Auschwitz, która mówiła o "polskim obozie śmierci".

Redakcje obu w/w mediów odmówiły skorygowania oczywistych błędów i przeproszenia Polaków za użycie uwłaczających im sformułowań. W tej sytuacji w sobotę, 30 lipca br. przed siedzibą News Corporation na Manhattanie (róg 48 street i 6 Avenue) odbyła się demonstracja, w której wzięli udział m.in. polscy weterani II wojny światowej, np. Mieczysław Madejski (uczestnik Powstania Warszawskiego) - prezes nowojorskiego Koła Związku Żołnierzy AK w Stanach Zjednoczonych, Antoni Chrościelewski (uczestnik Bitwy pod Monte Cassino) - komendant Okręgu 2. SWAP. Obecni też byli przedsiębiorcy z Pulaski Association of Business and Professional Men na Brooklynie oraz najliczniejsza, najbardziej widoczna i najgłośniejsza grupa polskich harleyowców z Unknown Biker's. Grupa ta była doskonale zorganizowa. Były liczne transparenty, biało-czerwone flagi, emocjonalne przemówienia, śpiewy i skandowane okrzyki, wyrażające dezaprobatę dla dziennikarzy z "New York Post" i stacji telewizyjnej Fox 5. Przechodniom zainteresowanym demonstracją wręczano ulotki zawierające wyjaśnienie przyczyn protestu oraz krótką informację o udziale polskich żołnierzy w walkach z hitlerowskimi Niemcami na wszystkich frontach II wojny światowej i w okupowanej Polsce, której apogeum stanowiło Powstanie Warszawskie w 1944 r. W ulotkach tych przytoczono również opinie historyka Normana Daviesa, dyrektora wykonawczego Komitetu Żydów Amerykańskich - Davida Harrisa i Laurence'a Weinbauma ze Światowego Kongresu Żydów, którzy bardzo negatywnie wypowiedzieli się o używaniu przez niektóre zachodnie media określenia "polskie obozy koncentracyjne". 

Organizatorzy tego protestu, m.in. kapitan nowojorskiej policji Stefan Komar (syn powstańca warszawskiego z 1944 r.), zapowiedzieli, że akcje protestacyjne przeciwko "New York Post" i Fox 5 prowadzone będą aż do skutku, tj. do oficjalnego zaprzestania przez owe media używania uwłaczających dla Polaków określeń. 

.
Teofil Lachowicz
 


.

.

.

.

.

.
.

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved