Wycieczka SWAP do Włoch, 15-22 kwietnia 2012

W kwietniu b. r. staraniem kol. Anthony Domino (I-szego wice komendanta naczelnego SWAP) udała się do Włoch wycieczka SWAP, złożona z tylko 12 uczestników. 

W grupie znaleźli się członkowie z następujących Placówek SWAP: Pl. 21/201 w Nowym Jorku, Pl. 81 w Trenton, Pl. 99 w Harrison, Pl. 111 w New Britain, Pl. 123 w Nowym Jorku oraz "korpusianki" z Korpusu Pomocniczego Pań przy Placówce 119 w Hartford, CT. Opiekę duchową nad grupą sprawował ks. Stanisław Leśnikowski z Passaic, NJ.

Po przylocie do Rzymu w dniu 15 kwietnia 2012 r., delegacja ZG SWAP udała się do Ambasady RP na spotkanie z Komitetem Budowy Centrum Informacyjnego przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. W czasie spotkania, zaaranżowanego przez ambasadora Wojciecha Ponikiewskiego, omówiono kwestie związane z ofertą SWAP,  poważnego wsparcia finansowego tego ważnego przedsięwzięcia. 

W następnym dniu, już pod opieką przewodnika, zwiedzaliśmy słynne Muzea Watykańskie, gdzie m.in. widzieliśmy wielki obraz Jana Matejki pt. "Jan Sobieski pod Wiedniem". 17 kwietnia byliśmy w Asyżu, skąd tego samego dnia pojechaliśmy do położonego nad Adriatykiem, Loreto. Na miejscowym Polskim Cmentarzu Wojennym złożyliśmy w imieniu SWAP wieniec i oddaliśmy honory spoczywającym tam poległym żołnierzom 2 Korpusu Polskiego. Zwiedziliśmy też pobliską bazylikę Najświętszej Marii Panny i znajdująca się w jej wspaniałym wnętrzu Polską Kaplicę z wielkimi freskami autorstwa Arturo Gatti, przedstawiającymi dwa najwspanialsze zwycięstwa oręża polskiego w historii: Victorię Wiedeńską w 1683 r. i "Cud nad Wisłą" w 1920 r. W kaplicy znajduje się również tablica pamiątkowa oraz witraż, dedykowany żołnierzom polskim z Pułku Ułanów Karpackich, którzy 6 lipca 1944 roku ugasili pożar płonącej kopuły bazyliki, trafionej przez niemiecką bombę zapalającą.

Następnego dnia uczestniczyliśmy w audiencji generalnej na Placu św. Piotra z udziałem Ojca św. Benedykta XVI.  Po audiencji udaliśmy się do pobliskiej siedziby Fundacji Jana Pawła II, gdzie ze staropolską gościnnością przyjął nas o. Krzysztof Wieliczko, który kieruje sekretariatem administracyjnym tej instytucji, a także jest wciąż naczelnym kapelanem SWAP. Ojciec Krzysztof specjalnie dla naszej grupy załatwił Mszę św. przy grobie błogosławionego Jana Pawła II oraz podobną Mszę św. w podziemiach bazyliki św. Piotra. Ponadto mieliśmy możność zwiedzić ogrody watykańskie oraz uczestniczyć we wspaniałym koncercie orkiestry symfonicznej z Lipska, z okazji urodzin papieża Benedykta XVI.  Koncert odbył się w Auli Pawła VI z udziałem świątobliwego solenizanta oraz prezydenta Niemiec Joachima Gaucka.

19 kwietnia pojechaliśmy na wycieczkę w rejon Monte Cassino. W mieście Cassino zwiedziliśmy bardzo interesujące multimedialne muzeum "Historiale di Cassino" poświęcone bitwie o Monte Cassino. Jest tam też sala poświęcona 2 Korpusowi Polskiemu, gdzie można wysłuchać, m.in. poruszającego przemówienia gen. Władysława Andersa. Zauważyliśmy, że w muzealnym sklepiku można kupić książkę pt. Opowieść o 2 Korpusie Polskim generała Władysława Andersa autorstwa Grażyny Jonkajtys-Luby. Warto przypomnieć, że wydanie tej książki sfinansował Okręg 2. SWAP w Nowym Jorku. 

Po zwiedzeniu muzeum, pojechaliśmy stromymi serpentynami na Monte Cassino. Zwiedziliśmy odbudowany po zniszczeniach wojennych klasztor Benedyktynów. Następnie udaliśmy się na znajdujący się w pobliżu Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywa 1072 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, poległych w bitwie pod Monte Cassino w 1944 r. I tutaj, podobnie jak w Loreto, złożyliśmy wieniec i oddaliśmy honory poległym.  

Na koniec dokonaliśmy wizji lokalnej miejsca, gdzie ma zostać wybudowane Centrum Informacyjne przy Polskim Cmentarzu Wojennym. Jak wiadomo, SWAP prowadzi obecnie zbiórkę pieniężną na ten cel. 
 
W następnych dniach zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki Rzymu, od czasów antycznych po czasy nam współczesne m.in. Kapitol, Forum Romanum, Coloseum, Panteon, rzymskie bazyliki: Santa Maria Magiore, św. Pawła,  św. Jana i inne. Duże wrażenie wywarły na nas rzymskie katakumby, gdzie grzebano pierwszych chrześcijan.
 
W Rzymie natknęliśmy się na wiele poloniców, np. w „Caffe Greco” - ulubionej kawiarni polskich poetów i pisarzy, do której na pyszną kawę i ciasto, wymykał się swojej obstawie papież Jan Paweł II. Jego zdjęcia spotkać można w Rzymie na każdym kroku, nawet w restauracjach. 

Dzięki naszemu przewodnikowi, Mariuszowi Jackowskiemu, zwiedziliśmy we Włoszech bardzo dużo, znacznie więcej niż przewidywał nasz program. W sumie ten tygodniowy wyjazd do słonecznej Italii był bardzo udany. 
 

Tekst i zdjęcia: Teofil Lachowicz 

Ps. Dla zainteresowanych wycieczkami do Włoch, podajemy adres strony internetowej firmy turystycznej Mariusza Jackowskiego: www.rezerwacje.it 
 
 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

.

..

..

..

..

..

..

..

..

..

..

..

..

..

..

..

..

.
Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved