Pogrzeb Ryszarda Kossobudzkiego ps. "Ryś". 

W piątek 3 sierpnia 2012 r. pożegnano ś.p. Ryszarda Kossobudzkiego ps. "Ryś", byłego żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego. 

Ryszard Kossobudzki zmarł 25 czerwca 2012 r. w wieku 86 lat po kilkuletniej walce z chorobą nowotworową. 

Urodził się w Brześciu. W czasie wojny działał w konspiracji. W czasie Powstania Warszawskiego jako żołnierz AK walczył w batalionie "Gozdawa" na Starym Mieście i w Śródmieściu, był ranny. Po upadku Powstania przebywał w niewoli niemieckiej. Po udanej ucieczce z obozu jenieckiego w kwietniu 1945 r. wyzwolony został wkrótce przez wojska amerykańskie. Z okupowanych Niemiec wyjechał do Włoch, gdzie wstąpił do II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Po zakończeniu okupacji Włoch wyjechał do Anglii, gdzie po demobilizacji pozostał w Londynie. Studiował na Queen Mary College, uzyskując tytuł inżyniera. W 1956 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie gdzie zmienił nazwisko na Richard Cosby, pracował przy projektowaniu i budowie międzystanowego systemu autostrad w Północno-Wschodniej części USA oraz przy rozbudowywaniu znanych budynków w Waszyngtonie m.in.: budynku Senatu, Biblioteki Kongresowej, National Gallery of Art itp. 

O swoich wojennych przeżyciach, po 65 latach, opowiedział córce, amerykańskiej dziennikarce i postaci telewizyjnej Ritcie Cosby, która opisała je w książce "Quiet Hero. Secrets from My Father`s Past", New York 2010. W polskiej edycji książka ukazała się pod tytułem  "Cichy bohater. Tajemnice z przeszłości mojego ojca", Kraków 2010.

Uroczystość pogrzebowa ze staranną aranżacją i oprawą muzyczną rozpoczęła się o godz. 3 popołudniu Mszą św. w kościele Najświętszego Sakramentu w Aleksandrii, Wirginia. Wzięli w niej udział polscy i amerykańscy dygnitarze, dyplomaci, wojskowi, weterani, politycy, naukowcy oraz przyjaciele i najbliższa rodzina zmarłego. Przed mszą św. trumna ze zwłokami zmarłego została udekorowana Orderem Polonia Restituta nadanym pośmiertnie dla Ryszarda Kossobudzkiego przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Dekoracji dokonał minister Maciej Pisarski - Charge d'Affaires Ambasady RP w Waszyngtonie. Mowy pożegnalne wygłosili m.in.: generał James E. Livingston z UNITED STATES MARINE CORPS /bohater wojny wietnamskiej, kawaler najwyższego amerykańskiego odznaczenia wojskowego Medal of Honor/;  Julian Kulski - kolega z Powstania Warszawskiego i zarazem najlepszy przyjaciel; Rita Cosby - córka Zmarłego. W swoich wystąpieniach, zwłaszcza gen. Livingston, ukazywali postać ś. p. R. Kossobudzkiego na tle dramatycznej walki narodu polskiego o swoją wolność w czasie II wojny światowej oraz w latach komunizmu. Dla wielu Amerykanów obecnych na tej uroczystości była to dobra lekcja najnowszej historii Polski. 

Asystę honorową pełnił poczet sztandarowy z Placówki 99 SWAP w Harrison w składzie: Anthony Domino, Jan Rębisz, Piotr Bielecki, Józef Dewera, Stanisław Jarząbek, i Walter Wiliński. Ze SWAP obecni też byli: Antoni Chrościelewski - komendant Okręgu 2. oraz Teofil Lachowicz - redaktor "Weterana".

Po Mszy św. trumna z ciałem ś. p. Ryszarda Kossobudzkiego przykryta polską flagą narodową z wyhaftowanym symbolem Powstania Warszawskiego została w asyście pocztów sztandarowych wyprowadzona na zewnątrz kościoła do oczekującego karawanu. Po ostatnich pożegnaniach  i złożeniu kondolencji rodzinie Zmarłego, uczestnicy uroczystości pogrzebowej udali się na stypę przygotowaną w klubie jachtowym nad brzegiem rzeki Potomac. Po posiłku można było obejrzeć wystawę fotograficzną obrazującą życie i dokonania ś. p. Ryszarda Kossobudzkiego oraz porozmawiać z członkami jego rodziny. Wszyscy uczestnicy tego spotkania otrzymali w darze egzemplarze książki Rity Cosby pt. "Quiet Hero. My Father's Past" z jej osobistą dedykacją. Autorka wielokrotnie dziękowała delegacji SWAP za przyjazd na tę smutną uroczystość i oddanie ostatniej przysługi jej zmarłemu ojcu. 

Wyjazd na pogrzeb ś. p. Ryszarda Kossobudzkiego zorganizował kol. Anthony Domino - I-szy wice komendant SWAP i zarazem komendant Placówki 99 SWAP w Harrison, NJ.
 

Teofil Lachowicz
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

.

..

..

..

..

....

..

.
Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved