Weterani w jubileuszowej Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku 

Tegoroczna Parada Pułaskiego w Nowym Jorku w dniu 7 października świętowała swój diamentowy Jubileusz 75-lecia. Niestety, pogoda nie dopisała, było zimno i deszczowo. Mimo niesprzyjającej aury, koledzy weterani jak co roku wzięli w niej udział. Tak jak dawniej podczas służby wojskowej niestraszna była im niepogoda, tak i teraz zimno i deszcz nie robiły na nich wrażenia. Wśród maszerujących weteranów widać było kolegów z Zarządu Głównego SWAP z komendantem naczelnym Wincentym Knapczykiem na czelne, Okręgu 2. SWAP i placówek wchodzących w jego skład: Placówka 21/201 w Nowym Jorku, Placówka 51 w Jersey City, Placówka 99 w Harrison i Placówka 123 w Nowym Jorku. 

Z podziwu godną determinacją dopisali koledzy weterani z Okręgu IV SWAP i koleżanki z Korpusu Pomocniczego Pań z tegoż Okręgu, którzy do Nowego Jorku tradycyjnie przejechali autobusem z Connecticut i reprezentowali następujące Placówki: Pl. 24 w Bridgeport, PL. 110 w Torington, Pl. 111 w New Britain i Pl. 119 w Hartford.
Starsi koledzy i koleżanki, którym trudno już było maszerować wzdłuż 5 Alei w Nowym Jorku, jechali na specjalnym weterańskim rydwanie. Było to możliwe, ponieważ jednym z głównych sponsorów tegorocznej „diamentowej” Parady Pułaskiego był Okręg 2. SWAP, który wraz z komendantem Antonim Chrościelewskim zostali wyróżnieni w specjalnym jubileuszowym pamiętniku, wydanym przez Komitet Parady Pułaskiego. 

Po paradzie, uczestnicy weterańskiej kolumny przyjechali do Domu Weterana Polskiego na Manhattanie, gdzie staraniem Okręgu 2. SWAP przygotowano weterański posiłek, do którego serwowano bardzo przydatne tego dnia napoje „rozgrzewające, celem uniknięcia przeziębień. Atmosfera tego koleżeńskiego spotkania była bardzo przyjazna, o czym świadczą listy z serdecznymi podziękowaniami, jakie napłynęły do Zarządu Okręgu 2. SWAP. Wszystko to świadczy, że obowiązek patriotyczny, jakim był udział w jubileuszowej 75 Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku został dobrze spełniony.

Teofil Lachowicz

Fot. Gabryela Komarnicka
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

 

.
Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved