Weterański opłatek w Nowym Jorku, 15 grudnia 2012 r. 

Tegoroczne, tradycyjne spotkanie opłatkowe w Domu Weterana Polskiego w Nowym Jorku miało miejsce w sobotę 15 grudnia 2012 r. Na zaproszenie komendanta Okręgu 2. SWAP kol. Antoniego Chrościelewskiego przybyło wielu zaproszonych gości oraz koledzy weterani z następujących Placówek SWAP: 81 w Trenton, NJ; 99 w Harrison, NJ; 111 w New Britain, CT i 123 w Nowym Jorku. Obecny też był kol. Adam Płotka - komendant Okręgu X SWAP, oraz b. komendant Okręgu IV SWAP kol. Zbigniew Rostkowski, który do weterańskiego muzeum przywiózł eksponat - maszynę do pisania należącą do ś. p. Mieczysława Kierkło, znanego antykomunistycznego polonijnego dziennikarza, poety i kronikarza Placówki 111 SWAP w New Britain, który ze swoimi świetnymi tekstami często gościł na łamach "Weterana".

Wielkim urozmaiceniem opłatkowego spotkania był występ harcerzy z Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie, którzy przygotowali na to spotkanie staropolskie jasełka z udziałem najmłodszych „skrzatów”, którzy zebrali najwięcej braw. 

Główna atrakcją był jednak występ śpiewaczki Małgorzaty Fliszkiewicz-Kellis, która dała piękny koncert polskich kolęd. Wieczorem tego samego dnia, artystka miała wylot do Polski, a mimo to znalazła czas, aby wystąpić u polskich weteranów. Za ten piękny gest, pani Małgorzata nagrodzona została gorącymi oklaskami.

Po programie artystycznym gospodarz spotkania komendant Antoni Chrościelewski poprosił honorowych gości o zabranie głosu. Życzenia złożyli: Grzegorz Swoboda - konsul RP w Nowym Jorku, Wincenty Knapczyk - naczelny komendant SWAP, Helena Knapczyk - naczelna prezeska KPP, płk Tomasz Kaszyński - doradca wojskowy przy Stałej Polskiej Misji RP przy ONZ, Magda Kapuścińska - prezes Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku, Marzena Wierzbowska - prezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Jako ostatni głos zabrali prof. Marek Chodakiewicz i płk. Tomasz Kaszyńki. 

Prof. Chodakiewicz (wykładowca w The Institute of World Politics w Waszyngtonie) w imieniu swojego szefa prof. Johna Lenczowski'ego, przekazał na ręce komendanta Chrościelewskiego dar dla weterańskiego muzeum w postaci srebrnej papierośnicy, która w czasie II wojny światowej należała do gen. Rudolfa Dreszera - dowódcy 5 Kadrowej Brygady Strzelców w Szkocji.

Płk. Tomasz Kaszyński po złożeniu życzeń poinformował, że jest to jego ostatnie spotkanie z polskimi weteranami w Nowym Jorku, ponieważ kończy mu się kadencja służbowa i wraca do Polski. W serdecznych słowach podziękował weteranom za współpracę i wyraził nadzieję na spotkanie w Warszawie, jak tylko będzie ku temu możliwość.  

Po przemówieniach i życzeniach nastąpił najważniejszy moment spotkania. Kapelan Okręgu 2. SWAP o. Mikołaj Socha, który na tę okoliczność przyjechał z Amerykańskiej Częstochowy, odmówił modlitwę, złożył swoje życzenia i jako pierwszy przełamał się opłatkiem z naczelnym komendantem SWAP Wincentym Knapczykiem. W ich ślady poszli wszyscy zebrani, życząc sobie przede wszystkim dobrego zdrowia i ciesząc się z możliwości spotkania, bowiem niektórzy przyjechali na weterański opłatek z daleka, np. prof. Marek Chodakiewicz dotarł z Waszyngtonu, a znana pisarka Aleksandra Ziółkowska-Boehm i jej mąż Norman z Wilmington w stanie Deleware.

Wieczerza złożona z wigilijnych potraw była okazją do długich rozmów i omawiania różnych planów na przyszły rok. 
 

Teofil Lachowicz
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.
Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved