Dzień Kościuszki w West Point

Tegoroczne obchody "Kosciuszko Day" (Dzień Kościuszki) w amerykańskiej Akademii Wojskowej w West Point, NY, odbyły się 27 kwietnia 2013 r., tydzień wcześniej niż zazwyczaj, bowiem od lat miało to miejsce w pierwszą niedzielę maja. 

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w katolickim kościele Most Holy Trinity znajdującym się na terenie Akademii, którą odprawił ks. Carl A. Urban z Schenectady, NY. 
Po Mszy św. odbyła się na centralnym placu wielka parada kadetów, w której wzięły udział pododdziały wszystkich aktualnie studiujących roczników. Była to najbardziej widowiskowa część obchodów, obserwowana przez licznie zgromadzoną publiczność, która szczelnie wypełniła trybuny znajdujące się tuż przy głównym placu.

Po paradzie kadetów, ciąg dalszy uroczystości miał miejsce pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki stojącym na terenie Fortu Clinton. Obok pomnika ustawiły się: poczet sztandarowy Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point oraz reprezentacja  kadetów złożona ze studentów pochodzących z Polski i Litwy, pododdział Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, reprezentacja Ligi Morskiej oraz harcerze. 

Uroczystość prowadził płk. Michael E. Nowatkowski - polskiego pochodzenia wykładowca Akademii Wojskowej w West Point, NY. Inwokację i krótkie przemówienia na temat roli gen. Kościuszki w Rewolucji Amerykańskiej wygłosili: ks. Carl A. Urban, James M. Johnson - pułkownik US Army w stanie spoczynku - profesor historii Marist Coolege w Poughkeepsie, NY; Stanisław Radosz - dyrektor wykonawczy Polish Center of Discovery w Elm College, w Chicopee, MA. 

Po złożeniu wieńców trębacz Akademii Wojskowej odegrał na trąbce capstrzyk, honorując w ten sposób pamięć o polskim generale, który był pomysłodawcą stworzenia uczelni wojskowej w West Point.

Oprawę muzyczną uroczystości pod pomnikiem zapewnił Chór Aria ze Związku Śpiewaków Polskich nr 303 w Wallington, NJ, a sponsorami i organizatorami były następujące organizacje: American Association of the Friend of Kosciuszko at West Point, Kongres Polonii Amerykańskiej - Wydział Północno-Wschodni, oraz Kosciuszko Squadron of West Point.  

SWAP reprezentowali umundurowani koledzy z Placówki 99 w Harrison, NJ, na czele z komendantem Anthony Domino. Obecni byli też kol. Krzysztof Olechowski - adiutant generalny SWAP z żoną Jolantą (oboje są członkami Placówki 123 SWAP w Nowym Jorku), prof. Marek Chodakiewicz z Waszyngtonu, ks. Stanisław Leśnikowski i Teofil Lachowicz - redaktor "Weterana".
 

Tekst i zdjęcia: Teofil Lachowicz
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.
Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved