Spotkanie z dr. hab. Sławomirem Cenckiewiczem

W piątkowy wieczór 3 stycznia 2014 r. w Domu Weterana Polskiego w Nowym Jorku miała amerykańska promocja najnowszej książki dr hab. Sławomira Cenckiewicza pt. Wałęsa. Człowiek z teczki. Pomimo bardzo złej pogody (zamieć śnieżna) na spotkanie przyszło ponad 40 osób.  Spotkanie prowadził redaktor "Weterana" kol. Teofil Lachowicz.

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz - najbardziej znany przedstawiciel młodego pokolenia historyków, badaczy najnowszej historii Polski - w zajmujący sposób przedstawił mało znane (często szokujące), niewygodne fakty z życiorysu "ikony" polskiego Sierpnia 1980 r. - Lecha Wałęsy, m.in. jego powiązania ze służbami informacyjnymi Ludowego Wojska Polskiego w czasie służby wojskowej w latach 1963-1965, a także niechlubnej roli informatora Milicji Obywatelskiej i tajnego współpracownika PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa. Autor skupił się jednak nad pokazaniem, jak te uwikłania miały zgubny wpływ na podejmowane przez Lecha Wałęsę najważniejsze decyzje, gdy stał on na czele NSZZ Solidarność i gdy pełnił urząd Prezydenta RP. Decyzje te de facto pozwoliły na "miękkie lądowanie" nomenklatury PRL-owskiej w tzw. transformacji ustrojowej, brak rozliczenia komunistycznych zbrodniarzy i zahamowanie procesu lustracji, tj. wyłączenia ze struktur państwowych i życia społeczno-politycznego byłych tajnych współpracowników PRL-owskich służb specjalnych, co rzutuje na współczesny stan polskiego państwa. Niemożność pozbycia się postkomunistycznego gorsetu, skutecznie hamuje rozwój demokracji w dzisiejszej Polsce i nie pozwala na pełne wykorzystanie twórczej energii polskiego społeczeństwa, z poszanowaniem jego patriotyzmu i narodowych tradycji. 

Ponieważ z powodu burzy śnieżnej wiele osób nie mogło przyjechać na piątkowe spotkanie z dr Cenckiewiczem w Domu Weterana, to na ich usilne prośby zorganizowano ponowne, nieformalne  tym  razem spotkanie. Odbyło się ono w poniedziałek 6 stycznia, w tym samym  miejscu w godz. 16:00 - 19:00. Zainteresowani mogli porozmawiać z gościem z Polski i nabyć jego książki. Wszyscy byli zadowoleni. 

Obszerną relację z obu spotkań dr hab. Sławomira Cenckiewicza w  Domu Weterana Polskiego w Nowym Jorku można przeczytać pod poniższym linkiem:
http://www.dziennik.com/publicystyka/artykul/czlowiek-z-nadziei-czy-czlowiek-z-teczki

Książka pt. Wałęsa. Człowiek z teczki jest opracowaniem historyczno-publicystycznym, co pozwoliło autorowi na zrezygnowanie z tzw. aparatu naukowego (przypisów) i podzielenie się z czytelnikiem własnymi, interesującymi opiniami, co powoduje, że lektura książki jest niezmiernie zajmującym zajęciem. Dodatkowym walorem tego opracowania jest bardzo przystępny język, wiele nowych, nieznanych fotografii oraz atrakcyjna cena.

Książka pt. Wałęsa. Człowiek z teczki, oraz inne opracowania dr. Cenckiewicza są do nabycia w Domu Weterana Polskiego w Nowym Jorku. Osoby zainteresowane proszone są o wystawianie czeków na: "P.A.V.A. of America, District 2" i wysłanie ich wraz z zamówieniem na adres:

P.A.V.A. of America, District 2.
17 Irving Place
New York, NY 10003
 

Wałęsa. Człowiek z teczki; Cena - $25.00 (z wysyłką - $30.00).
 

Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005; Cena - $30.00 (z wysyłką - $35.00)
 

Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991;
Cena $20.00 (z wysyłką - $25.00)
 

.
Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved