Licealiści z Polski w muzeum SWAP na Manhattanie

Takiej grupy zwiedzających w muzeum SWAP jeszcze nie było! 28 marca 2015 r. w Domu Weterana na Manhattanie zjawili się uczestnicy wycieczki szkolnej z Częstochowy, złożonej z uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta i IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. Cała grupy liczyła prawie 50 osób. Była to najliczniejsza grupa licealistów z Polski, jaka kiedykolwiek odwiedziła Dom Weterana. Co ciekawe zwiedzanie Nowego Jorku rozpoczęli od Muzeum Tradycji Oręża Polskiego, bo taką oficjalną nazwę nosi muzeum SWAP. 

Dla gości z Polski lekcję muzealną przeprowadził dr Teofil Lachowicz, który zapoznał przybyłych z dziejami Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, historią domu Weterana oraz z najważniejszymi eksponatami znajdującymi się w muzeum SWAP. Największe zainteresowanie wzbudziła kolekcja historycznych sztandarów, mundurów, unikatowych plakatów i panoramicznych fotografii z okresu akcji rekrutacyjnej do Armii Polskiej we Francji z lat 1917-1919.

Na zakończenie uczniowie wpisali się do księgi pamiątkowej wyłożonej w muzeum: Wyrażamy głęboki podziw dla amerykańskich i polskich weteranów walczących o niepodległość naszego kraju.

To samo uczynili opiekunowie licealistów: Dziękujemy za przypomnienie młodemu pokoleniu z Częstochowy "prawdziwej polskości". Gratulujemy wspaniałej pracy przy utrzymaniu tego ośrodka. Jesteśmy bardzo wzruszeni.

Na pożegnanie zainteresowani uczniowie i nauczyciele otrzymali do poczytania egzemplarze miesięcznika "Weterana". 

Dla obu stron, tj. dla gości i gospodarzy, było to interesujące i ważne doświadczenie.

Teofil Lachowicz
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE


.

.

.

.

.
.

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved