Otwarcie Szlaku Pól Bitewnych na Monte Cassino

Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce turyści wybierający się na Monte Cassino będą mogli również zwiedzić pobliskie Wzgórze 593 z obeliskiem 3 Dywizji Strzelców Karpackich, zejść na Albanetę i Gardziel gdzie stoi czołg-pomnik 4 Pułku Pancernego "Skorpion" oraz wejść na Wzgórze 575 z krzyżem 5 Kresowej Dywizji Piechoty.
 
W sierpniu ubiegłego roku Okręg 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce gościł w Nowym Jorku oficjalną delegację miasta Cassino, z burmistrzem Giuseppe Golini Petrarcone na czele. W czasie rozmów przeprowadzonych w Domu Weterana Polskiego na Manhattanie, Zarząd Okręgu 2. SWAP wyszedł z sugestią do gości z Włoch, rozważenia możliwości otwarcia szlaków turystycznych po dawnym polu bitwy w rejonie Monte Cassino, które zostały zamknięte kilkadziesiąt lat temu z chwilą utworzenia tam parku narodowego. Weterani SWAP argumentowali, że otwarcie tych szlaków przyczyni się m. in. do ożywienia turystycznego, które będzie miało przełożenie na miejscową ekonomikę, co dla miasta Cassino i regionu ma duże znaczenie. Burmistrz Giuseppe Golini Petrarcone zgodził się z tą argumentacją i zapewnił weteranów, że zajmie się tą sprawą, która nie jest łatwa, bo tereny dawnych pól bitewnych nie są własnością miasta Cassino. Burmistrz Petrarcone słowa danego weteranom dotrzymał, o czym świadczy wiadomość nadesłana przez Jolantę Grunert (dyrektor Museo Historiale w Cassino):  

"2 lipca 2015 r., o godz. 17.30 prezydent Regionu Lacjum, Nicola Zingaretti, w towarzystwie burmistrza Cassino, Giuseppe Golini Petrarcone oraz opata Monte Cassino Dom Donato Ogliari, inaugurował otwarcie Szlaku Pól Bitewnych na Monte Cassino! Po kilku dziesięcioleciach ciągle zamkniętej bramy, zamykającej drogę do tak ważnych dla wszystkich Polaków miejsc pamięci, każdy turysta będzie mógł zwiedzić Wzgórze 593 z obeliskiem 3 Dywizji Strzelców Karpackich lub Albanetę, Gardziel, czołg-pomnik Pułku Pancernego Skorpion lub Wzgórze 575 z krzyżem 5 Kresowej Dywizji Piechoty.

Prezydent Regionu Lacjum, Nicola Zingaretti, i burmistrz miasta Cassino, Giuseppe Golini Petrarcone, odsłaniają tablicę informacyjną Szlaku Pól Bitewnych na Monte Cassino. Fot. YouTube.

Wszystko jest jeszcze w fazie organizacyjnej, ale, jak mnie zapewniono, w ciągu krótkiego czasu zostanie przygotowana ścieżka ze wstępem dla pieszych oraz rowerów. Będzie też możliwość zarezerwowania dla grup turystycznych zwiedzania z przewodnikiem. W Museo Memoriale w Cassino ma być ponadto zdeponowany klucz dla ewentualnych turystów np. weteranów, których trzeba będzie przetransportować autem. 

Dodam jeszcze, iż na parkingu przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino  zostały wreszcie umieszczone tablice w pięciu językach informujące, że parking ten jest publiczny i bezpłatny!".   

Oficjele włoscy na szczycie Wzgórza 593. Od lewej: inż. Pietro Rogacień, prezydent Regionu Lacjum, Nicola Zingaretti; burmistrz Cassino, Giuseppe Golini Petrarcone oraz opat Monte Cassino Dom Donato Ogliari.

Podczas uroczystości inauguracji Szlaku Pól Bitewnych na Monte Cassino, która odbyła się u stóp pomnika 3 Dywizji Strzelców Karpackich na szczycie Wzgórza 593, burmistrz miasta Cassino Giuseppe Golini Petrarcone powiedział:

  "Dzisiejsza inauguracja 'Szlaku Pol Bitewnych' oznacza również oddanie hołdu tym wszystkim, którzy oddali życie za wolność naszego kraju. Właśnie, dlatego pamiętamy o 1052 żołnierzach polskich pochowanych na Monte Cassino, którzy tu walczyli pod dowództwem generała Andersa. Ich ofiara ma szczególne znaczenie ze względu na wyczerpującą walkę, jaką stoczyli tu przeciwko furii niemieckich dywizji, od długiego czasu ufortyfikowanych na wzgórzach wokół Cassino. Trudno nam dziś pojąć, jakie uczucia targały sercami polskich żołnierzy walczących za wolność na ziemi odległej od ich własnej, aż do ostatecznego wysiłku, który pozwolił im najpierw na zdobycie okrutnie osławionego Wzgórza 593, a następnie na wkroczenie, jako pierwsi, w ruiny opactwa".

Delegacja włoskich oficjeli złożyła kwiaty u stóp pomnika 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Wcześniej uczestnicy uroczystości z wielką uwagą zwiedzili Centrum Informacyjne przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

Uczestnicy uroczystości podczas zwiedzania Centrum Informacyjnego.

Relacje z inauguracji Szlaku Pól Bitewnych na Monte Cassino ukazały się we włoskiej prasie i lokalnej telewizji: http://www.tg24.info/cassino-inaugurato-il-percorso-della-battaglia/

O uroczystości pisała włoska prasa
 

Opracowanie: Teofil Lachowicz
Zdjęcia: YouTube, Jolanta Grunert
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE

Na szczycie Wzgórza 593

Złożenie kwiatów pod pomnikiem 3 DSK

.

Powrót do archiwum wydarzeń

... email:
info@pava-swap.org
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce
All Rights Reserved